فرماندار شهرستان بجستان
حسن حیدری
فرماندار شهرستان بجستان

    .
۱۳۸۸/۰۹/۲۴

مخابرات در جهان

مخابرات در جهان

§                                                                                                                                       

مخابرات در جهان:

تلفن از نظر لغوی مرکب از دو کلمه Tele (دور) و Phone (صوت) می‌باشد که بوسیله الکساندر گراهام‌بل اسکاتلندی در امریکا در تاریخ 1876 میلادی (برابر با 1255 شمسی) ساخته شد. تلفن، از جهت فنی، دنباله تلگراف شمرده می‌شود. بهمین دلیل در بیان تاریخچه تلفن، به سابقه اختراع تلگراف برمی‌گردیم.

تلگراف برقی، نخستین اختراع عصر ارتباطات الکتریکی و الکترونیکی است که ساموئل مورس آمریکایی آن را به نام خود در سال 1222 شمسی به ثبت رساند. (1843 میلادی)

مخابرات در ایران:

در ایران، 14 سال پس از اختراع تلگراف یعنی در 1236 شمسی، اولین خط تلگراف بین تهران و چمن سلطانیه (نزدیک زنجان) نصب و راه‌اندازی شد و دو سال بعد به سمت زنجان و تبریز و جلفا امتداد یافت و به شبکه تلگراف روسیه پیوست و روزبه‌روز توسعه یافت. ایران در 1248 خورشیدی، به عضویت اتحادیه بین‌المللی تلگراف که بعدها به اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور تغییرنام یافت، درآمد.

چند سال پس از اختراع تلفن یعنی در 1269 خورشیدی بین دو ایستگاه ماشین دودی تهران و شهرری اولین خط تلفن برقرار شد. روند توسعه کمی و کیفی مخابرات از مرحله تلفن مغناطیسی تا مرحله خودکار و ارتباطات ماهواره‌ای در ایران ادامه یافت.

در سال 1308، امور تلفنی به شکل یک اداره زیرنظر وزارت پست و تلگراف قرار گرفت و از آن پس، این وزارتخانه به وزارت پست و تلگراف و تلفن تغییر نام داد.

به منظور تغییر ساختار و خصوصی‌سازی در شرکت مخابرات ایران، اساسنامه شرکت مادر تخصصی مخابرات به تصویب رسیده است. بنابراین شرکتهای ارتباطات زیرساخت، ارتباطات سیار و ارتباطات دیتا از شرکت مخابرات ایران جدا شده و به غیر از شرکت ارتباطات زیرساخت، باقی شرکتها به همراه شرکتهای مخابرات استانی به ترتیب خصوصی‌سازی خواهند شد. در نتیجه شرکت مادر تخصصی مخابرات تنها قانونگزار بوده و شرکتهای دیگر امور اجرایی را به عهده خواهند داشت.

ب - مفقودی یا سرقت سیم کارت

   برای مصون ماندن از تبعات مالی و حقوقی، هرگونه مفقودی سیم کارت را سریعا اعلام نمایید. بدین منظور، در ساعات کاری، همه دفاتر خدمات ارتباطی پذیرای شما هستند.

حتما باید بدانید:

سقف مجاز استفاده از تلفن همراه در داخل کشور، برای هر دوره دوماهه، دو میلیون و 900 هزار ریال است و در صورت استفاده بیشتر از آن، شرکت می‌تواند سیم‌کارت را یک طرفه و بعد از 72 ساعت در صورت عدم مراجعه مشترک به ادارات مشترکین و پرداخت مبلغ مربوطه قطع نماید.

صورتحساب هر دو ماه یک بار از طریق پست ارسال می‌شود؛ در صورتی که قبض صورتحساب خود را به طور منظم دریافت نمی‌کنید، مشکل را از طریق پست منطقه پیگیری فرمایید.

- اگر مبلغ پرداختی قبلی شما، مجددا به عنوان بدهی در صورتحساب جدید درج شد؛ جهت اصلاح صورتحساب، ضمن همراه داشتن صورتحساب پرداختی قبلی، به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه فرمایید.

- در هنگام خرید سیم‌کارت: «حتما به اتفاق فروشنده، در یکی از دفاتر خدمات ارتباطی حاضر شوید»، «از فعال بودن سیم کارت اطمینان حاصل نمایید»، «در مورد شیوه تسویه حساب بدهی‌های احتمالی خط تا زمان معامله، حتما توافق معتبر انجام دهید»، «از معامله‌های اجاره‌ای، شرایطی، وکالتی و ... اجتناب کرده و فقط نقل و انتقال قطعی، انجام دهید» و فراموش نکنید که «پس از نقل و انتقال، کلیه مسئولیت‌های قانونی خط مذکور به عهده شماست».

- برای دریافت هر سرویسی، ارائه آخرین قبض پرداختی و شناسنامه سیم کارت الزامی است بجز اعلام سرقت یا مفقودی سیم کارت.

 

ج تعرفه جابجایی برای مشترکین تلفن همراه داخل کشور

محل ثبت‌نامی، به عنوان مبدا مخابراتی مشترک، منظور و اگر مشترک، از مبدا خارج شده و به شهر دیگری برود، پس از هر بار تماس به ازای هر دقیقه مکالمه، مبلغی معادل دو پالس تلفن همراه (4/89 ریال) علاوه بر تعرفه‌های مذکور در بالا، برای وی محاسبه می‌گردد.

  

  تعرفه پیام کوتاه (SMS)

تعرفه ارسال پیامک ‏SMS‏ از تلفن همراه به همراه از تاریخ  10-1-87 بشرح زیر تعیین ‏شده است .

نرخ هر پیامک به زبان فارسی در سیم کارت دائمی مبلغ 89 ریال (هشتاد و نه ریال) معادل ‏‏(دو پالس) ‏

 

 نرخ هر پیامک به زبان انگلیسی در سیم کارت دائمی مبلغ 222 ریال (دویست و بیست و دو ‏ریال) معادل (پنج پالس) از تاریخ اول تیرماه 1387 اعمال خواهد شد.‏

 نرخ هر پیامک در سیم کارت اعتباری بیست و پنج درصد بیش از سیم کارت دائمی است.‏

 يكي از موضوعات مورد توجه توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات در جهان، چگونگي ارائه خدمات فناوري اطلاعات و ارتباطات به نقاط محروم و روستاها مي‌باشد. بنابراين هر راهكاري كه بتواند فاصله دسترسي به اطلاعات را بين شهر و روستا كاهش دهد از ديد جهاني ارزشمند و در راستاي توسعه جامعه اطلاعاتي است. بر همین اساس ايران اعلاميه اصول جامعه اطلاعاتي را در آذرماه 1382 در اجلاس سران جامعه اطلاعاتي ژنو، امضاء نموده و عملاٌ متعهد شده است تا در ساختار جامعه اطلاعاتي جهاني تاثيرگذار باشد.

در این رابطه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در يك اقدام  فراگير ده   هزار روستاي كشور را  به دفاتر ارتباطات و فناوري اطلاعات روستايي تجهيز نمو د. اين دفاتر علاوه بر ارائه خدمات مختلفي  مانند پست، پست بانك، تلفن و ساير خدمات دولتي، ارتباط روستاهاي مورد نظر را با شبكه اينترنت  فراهم مي‌نمايند. و براي هريك از روستاهاي مورد نظر حداقل يك نقطه دسترسي به اينترنت ايجاد مي‌نمايند. اجراي اين پروژه ضريب نفوذ تلفن ثابت را نيز در روستاها افزايش خواهد داد. علاوه بر خدمات پستي و ارتباطي، اين دفاتر زمينه لازم جهت ارائه خدمات ساير سازمان‌هاي دولتي را نيز فراهم مي‌نمايند. سازمان‌هايي مانند وزارت جهاد كشاورزي، سازمان تعاون روستايي، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وزارت آموزش و پرورش و ساير نهادهاي دولتي خدمات مختلفي را به روستاييان ارائه مي‌نمايند. با بهره‌گيري از دفاتر خدمات فناوري ارتباطات و فناوري اطلاعات روستايي اين سازمان‌ها مي‌توانند خدمات خود را به صورت الكترونيكي به روستاييان عرضه نمايند و بسياري از مشكلات روستاييان مانند تردد به شهرها براي استفاده از خدمات دولتي رفع خواهد گرديد.  

 

 عمده‌ترين اهداف طرح عبارتند از:

   ارائه خدمات ارتباطي و اطلاعاتي به صورت يكپارچه و مجتمع به روستاييان افزايش ضريب نفوذ تلفن ثابت در روستاها و دسترسي خانوارهاي روستايي به تلفن ثابت

    ايجاد بستري براي ايجاد وتوسعه خدمات دولت الكترونيكي به صورت پيشخوان دولت در روستا

    افزايش دسترسي روستاييان به شبكه جهاني اينترنت

 ارائه فضا و امكانات ارتباطي و اطلاعاتي مورد نياز به ساير نهادها و سازمان‌هاي فعال در روستا اين پروژه ده هزار روستا را در سرتاسر كشور تحت پوشش قرار داده است.انتخاب بر اساس تراکم جمعیت و وجود

سيستمهای انتقال مناسب صورت گرفته و هزينه طرح از سوي شرکت مخابرات ايران  تامين‌ مي‌گردد.  مسئوليت اجرای طرح در هر استان بر عهده شرکت مخابرات است شرکت مخابرات هر استان ضمن  

ض برگزاری مناقصات نسبت به تامين تجهيزات و ايجاد امکان  انتقال اطلاعات با انتشار آگهی نسبت به انتخاب يک کارگزار از بخش خصوصی يا تعاونی جهت تصدی واداره دفاتر هر استان اقدام نموده و نظارت بر ارائه خدمات را بر عهده دارد.

  خدمات ارتباطي ، پستی ، پست بانک و فناوری اطلاعات از جمله خدمات دفاتر روستایی است که ارائه تمامی خدمات تلفنی راه دور و بین المللی  وتلفن همراه همچنین ارائه کلیه خدمات پستی رایج و نمابرو خدمات تجارت الکترونیک از جمله وظایف این دفاتر است.علاوه بر  آن  قبول و پرداخت حوالجات دریافت و پرداخت  قبوض آب - برق - تلفن  و نظائر آنها، افتتاح و  عملیات سپرده  قرض الحسنه  و سرمایه گذاری کوتاه مد ت   دریافت و پرداخت وجوه به نمایندگی از طر ف دستگاههای دولتی وسازمانها را نیز از دیگر وظایف این دفاتر می توان بر شمرد. 

 

 

 خدمات اینترنتی مانندپست الکترونیک  استفاده از سایت های اطلاع رسانی مانند نتایج آزمونها وکشاورزی وغیره باراندازی (download) کتب و مقالات و محصولات الکترونیکی   تایپ وتکمیل فرمهای روی خط مشتریان   چاپ لیزری و اسکن کردن مدارک  خدمات اینترنتی برای خرید و فروش الکترونیکی نیز از خدمات فناوری اطلاعات این دفاتر می باشد .

گرچه ضريب نفوذ فناوري اطلاعات و ارتباطات در روستاهاي كشور ما بسيار پايين است، ليكن توسعه اين فناوري مي‌تواند در اندك زماني تاثيرات قابل توجهي به همراه داشته باشد. تاثیرات همه جانبه این طرح از نظر اجتماعی ،اقتصادی ،سیاسی و فرهنگی چشمگیر است . به ویژه آنکه بر اساس ماده 40 برنامه پنج ساله چهارم نیز لزم بکار گیری فن آوری اطلاعات و ارتباطات در روستا ها و ارایه خدمات متنوع با هدف ارتقای مهارت روستاییان و تمهید فرصت های شغلی مورد تاکید قرار گرفته است .

 

 

 

 
منبع :
۱۱۵۷


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان